Zelené půllitry opět přivítají Velikonoce

14. 04. – 17. 04. 2022 |
Zelené půllitry opět přivítají Velikonoce
Sedmnáct let. Tak dlouho už se v pivovaru Starobrno v ulici Hlinky v Brně každoročně vaří slavné Zelené pivo. Fenomén, který dávno překročil hranice města, Moravy  a dokonce i České republiky, protože je populární i u našich slovenských sousedů. Půllitry v celé České republice se zazelenají jako každoročně na velikonoční Zelený čtvrtek 14. dubna. Celkem budou mít milovníci Zeleného piva k dispozici 3 785 hektolitrů.

Po celou dobu své existence se třináctka Zelené pivo vaří podle stejné receptury. Důležitou roli hraje světlý ječný slad, který speciálně pro Zelené pivo tradičně připravují ve sladovně v Prostějově. Výroba i parametry tohoto sladu se trochu liší od těch běžně používaných pro ostatní druhy piv. Zelené pivo se vaří z kvalitní vody, uvedeného sladu a žateckého chmele tradičním způsobem na dva rmuty. Spolu s chmelem se do mladinové pánve přidává výluh, připravený z několika druhů bylin – jednou z nich je kopřiva. Svou sílu speciální pivo získává spodním kvašením po dobu osmi dnů. Poté při teplotě okolo jednoho stupně Celsia dlouho dozrává, čímž se chuťově zakulacuje a získává typický buket a říz. Posledním krokem ve výrobě je přidání likéru. Nezaměnitelné zelené zbarvení piva je tedy kombinací několika faktorů: unikátní technologie, použitých surovin, bylinného výluhu a likéru.

Skalní příznivci si Zelené pivo nenechají ujít přímo u zdroje – v Pivovarské restauraci, na přilehlé terase a v Pivnici na Mendlově náměstí. Letos se všichni těší určitě ještě víc, protože Velikonoce a společné pití Zeleného piva v uplynulých dvou letech poznamenala epidemie covidu. Pivaři si užijí i doprovodný program tak, jak byli zvyklí z dřívějška – k dobré náladě od 18:00 hodin až do večera například zahraje kapela Zelená pára.
Závěrem přinášíme jedno doporučení: sledujte FB, dozvíte se tam novinky, které Starobrno chystá a průběžně aktualizuje. Seznam hospod, kde se bude Zelené pivo čepovat, najdete týden před Velikonocemi na stránkách www.zelenepivo.cz.

Starobrno

Zdarec, už ti bylo 18?

ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.