historie pivovaru

Pivovar Starobrno najdete na Starém Brně a je tak přirozeně silně spjat celou svou historií i současností s Brnem a svým regionem, na který je náležitě hrdý.
1872 - Zrodilo se Starobrno!
Pivovar, který letos slaví 150. narozeniny, po celou dobu své existence funguje a vaří pivo na stejném místě (mimochodem od samého začátku se mu říká starobrněnské). Ale nepředbíhejme. Pro stavbu nového pivovaru majitelé vytipovali prostory bývalé cihelny na úpatí Žlutého kopce. Podle předběžných plánů měl nový a na svou dobu moderní pivovar uvařit ročně 40 až 50 tisíc hektolitrů piva. Další zajímavostí je, že se při výrobě piva nepočítalo s vodou ze studní, jak tomu bývalo zvykem. Používal se vodovod z právě dokončené moderní úpravny vody z řeky Svratky v nedalekých Pisárkách.

1873

Společníci Josef Mandl a Hermann Hayek požádali
příslušný soud, aby zapsal jejich společnou pivovar-
nickou firmu - stalo se tak 7. února 1873.
1873
Staré Brno s pivovarem na jedné z nejstarších fotografií z Brna (před rokem 1872) / Doklad zápisu o vzniku firmy Mandl a Hayek, která již v roce 1872 začala se stavbou nového pivovaru na Starém Brně.

1900 - 1931

Pivovaru Starobrno se v první třetině minulého století daří na jedničku — na světové výstavě v Paříži například získává cenu Grand Prix. Postupně se pivovar Starobrno stává největším pivovarem na Moravě, a třetím největším v republice (po Plzni a Smíchovu). Starobrno už tehdy nabízelo široké portfolio piv a speciálů. Sládci vařili například čtrnáctistupňové pivo Baron Trenck a dokonce se vyráběla pivní pálenka Bier Brand.
1900 - 1931
Pivní etiketa. / Jeden z druhů plechových reklamních cedulí na fasády hostinců (1. dekáda 20. století) / Pohled na pivovar z dobové pohlednice.

1944

A pak přišla druhá světová válka. 20. listopadu 1944 z brněnského nebe padaly bomby, osm z nich do bezprostřední blízkosti pivovaru. Zasáhly například budovu nedaleké základní školy i kino přímo přes ulici. Škody přímo v pivovaru byly značné. Zejména sladovna bombardování „odnesla“ proraženými klenbami dvou pater, poškozená byla i bednárna a všechny přívody páry, vody, elektrického proudu a kanalizace.
1944
Pivovar byl jednou z obětí amerického bombardování Brna roce 1944.

1948

Pivovar se postupně vzpamatovával z válečných škod, měla však přijít další rána v podobě komunistického puče a znárodnění. To v praxi znamenalo úpadek. Dlouhá léta se do pivovaru neinvestovalo téměř nic nebo velmi málo, což se pochopitelně podepsalo na jeho celkovém stavu i výrobě piva.
1948
Na několik květnových dní roku 1949 se řízení pivovaru ujali mládežníci v rámci celorepublikové akce, vedené komunisty.

1960

Dosavadní tři národní podniky — Horácké pivovary, Středomoravské pivovary a Slovácké pivovary — se od 1. července sloučily do národního podniku Jihomoravské pivovary. Jeho ředitelství sídlilo ve Starobrně.

1960
Výrobní okamžiky 70. let

1989

Po sametové listopadové revoluci vykročil pivovar Starobrno vstříc samostatnému hospodářství. Už od ledna 1990 se vydělil z podniku Jihomoravské pivovary a stal se státním podnikem, určeným k privatizaci. Po kuponové privatizaci v roce 1992 tak ze státního podniku vznikla akciová společnost.

1989
Pohled na pivovar ze staveniště nové lahvovny.

1992

Důležitý rok a začátek nové éry. Aby pivovar Starobrno obstál v nové době a mohl se po letech dále rozvíjet a posouvat, potřeboval finanční injekci. Stal se proto součástí rakouské pivovarnické skupiny BBAG, která do začátku poskytla potřebný kapitál. A modernizace pivovaru mohla začít...

1992
Stopy života pivovaru z první poloviny 90. let

1998

Spojení s Rakušany se vyplatilo. Starobrnu se daří, může se například pochlubit titulem Pivovar roku 1998. Celkově mu patří čtyřprocentní podíl na tuzemském trhu, což je téměř dvakrát tolik ve srovnání s rokem 1994. Celkově si drží pozici šestého největšího pivovaru v republice.

1998

2003

Novým majitelem pivovaru se stal nadnárodní koncern HEINEKEN, kterým je dodnes.

2003

2008

Říká se, že varna je srdcem každého pivovaru — a samozřejmě jedním z nejdůležitějších provozů. A své nové varny se dočkalo i Starobrno. Sládci zde pivo vaří tradičními a léty ověřenými postupy, dekokčním způsobem na dva rmuty z výběrových surovin — moravského sladu a chmele z žatecké oblasti. Nejdůležitější je samozřejmě kvalita piva. Každá várka přece musí chutnat všem starobrněnským štamgastům!

2008
Dnešní varna pivovaru Starobrno.

2010

Jeden milion hektolitrů! Pivovar Starobrno pokořil magickou hranici uvařených hektolitrů piva za kalendářní rok. Rekord padl 28. prosince.
2010
Plnění lahví Starobrna.

2012

Starobrněnští sládci si připsali další výrazný úspěch vzhledem ke kvalitě piva, které svým pivařům vaří. V pivovaru se začal používat unikátní membránový mikrofiltr, díky kterému je veškeré sudové a lahvové pivo nepasterizované. Pivo tak neutrpí teplotní šok a má čerstvou a přirozeně lahodnou chuť.
2012
Scezovací panel ve varně

2022

Pivovar Starobrno slaví 150. narozeniny! Připít si k jedinečnému výročí štamgasti mohou skvělým extra hořkým ležákem Starobrno Bitr, který starobrněnští sládci připravili přímo na jejich přání. Starobrno Bitr se vaří pouze z moravských a českých surovin. Při jeho výrobě se používají tři druhy výhradně českých chmelů. Starobrno Bitr se chmelí celkem čtyřikrát, naposledy za studena Žateckým poloraným červeňákem přímo ve sklepě. Bitr dozrává v historickém sklepě z roku 1872, vytesaném do skály Žlutého kopce, kde je skvělá ideální teplota. Bitr leží v tancích ze 60. a 70. let minulého století, které vyžadují zvláštní péči (například ruční mytí). Starobrno Bitr je tak pivem s vysokým podílem ruční práce (včetně zmíněného ručního chmelení).
2022
Při výrobě Bitra se používají tři druhy výhradně českých chmelů.
Starobrno

Zdarec, už ti bylo 18?

ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.