Hořké věci stojí za to nechat zazářit

Představujeme extra hořký ležák Starobrno BITR


Extra hořký a extra dobrý. Přesně to je novinka pivovaru Starobrno, která se jmenuje Bitr.
Více hořký ležák, který si vyžádali samotní pivaři a štamgasti.
Proto vznikl Bitr, vůbec nejvíc hořké pivo v historii Starobrna vůbec.
Dej Bůh štěstí a na zdraví!

Nová hořká chuť 

Pivo starobrněnští sládci vaří poctivě a klasicky na dva rmuty. Pak dozrává v tancích ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století v historickém sklepě – a to ne ledajakém! Toto oddělení XIV je vytesáno do skály Žlutého kopce, což umožňuje naprosto optimální teplotu zrání. Za poctivým vařením nového ležáku a kvašením ve sklepě z roku 1872 tak stojí velký podíl ruční práce zaměstnanců pivovaru.       

Část starobrněnských sklepů si mohou prohlédnout i návštěvníci pivovaru při oblíbených exkurzích. Pivo zde dokonce ochutnají - a věřte, že přímo ve sklepě je prostě nejlepší! Dále se s průvodcem podívají se do varny, kde mohou vaření piva „zkontrolovat“. Zjistí tak, že naši sládci se při vaření vyhýbají všem moderním výdobytkům, nepoužívají například žádná aditiva.

Zajímavosti

  • Ležák se chmelí pouze klasickými českými chmely, a to věhlasným Žateckým poloraným červeňákem, Sládkem a Premiantem. Uvedený Žatecký poloraný červeňák jiné pivovary používají kvůli ceně jen omezeně.
  • Chmel do piva sládci dávkují výhradně v peletách a granulích. To znamená, že chmelové šišky byly pouze rozemlety a slisovány bez jakékoli následné tepelné úpravy nebo dodatečných přídavků jakýchkoli dalších látek. Jen tak chmel v peletách zůstává ve své nejčistší podobě.
  • Aby ve Starobrně dosáhli žádoucí přesné kombinace hořkosti a pitelnosti, pivo chmelí nejen přímo při výrobě ve varně, ale i později v historickém sklepě při ležení. Pivo tak získá příjemnou chmelovou vůni, typickou pro nový ležák.

senzorický profil

profil

Specifikace

Starobrno Bitr je v portfoliu pivovaru absolutní novinkou. Vznikl přímo na přání pivařů, kteří podle průzkumů preferují hodně hořká piva. Světlý spodně kvašený filtrovaný ležák s 4,6 % obj. alkoholu má příjemné chmelové aroma, typické pro české odrůdy. Při vaření se tak používají tři druhy prvotřídních chmelů včetně Žateckého poloraného červeňáku. Ležák se vaří tradičním způsobem na dva rmuty a dozrává v historickém sklepě z roku 1872. Bitr má jiskrně zlatavou barvu, střední říz a lahodný chmelový dozvuk. Do vybraných hospod pouze v Brně a okolí se dodává i nefiltrovaná varianta, kdy ještě více vyniká hořkost piva.

   
Druh pivo ležák světlý pasterizovaný
Obsah alkoholu 4,6 % obj.
Hořkost 35 IBU
Barva 13,5 EBC - čirá, sytě zlatá
Vůně jemná, svěží chmelová se sladovým pozadím
Chuť plná, s příjemnou vyšší hořkosti a vyváženým řízem
Starobrno

Zdarec, už ti bylo 18?

ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.