vychutnej si legendu

extra chmelený ležák


Originální nepasterizovaný extra chmelený ležák jsme s hrdostí uvařili na Starém Brně z těch nejlepších surovin jako důkaz síly, kterou v sobě Brno má.

Starobrno Drak vaříme tradičním způsobem na dva rmuty a po dozrávání prochází speciálním dochmelením. I díky němu se může pochlubit vyváženou chmelovou vůní a chutí s příjemným hořkosladkým dozníváním, nabádajícím k dalšímu doušku.


 

OCENĚNÍ V ROCE 2018


   

O Chytrém Tovaryši


Žádnému návštěvníkovi ani obyvateli Brna neunikl drak visící na brněnské radnici. Mnohý by si myslel, že jde o pouhého krokodýla, ale pověst mluví jasně: Je to drak.

Brňané tvrdí, že žil v jeskyni u řeky Svratky. Požíral vše široko daleko a obyvatelé nevěděli, jak se ho zbavit. Radní nabídli za zabití draka odměnu, ale nikdo se k tomu neměl.

Až jednou do města přijel tovaryš. Když se doslechl o drakovi, chtěl obyvatele jejich trápení zbavit. Nechal si donést volskou kůži a pytel nehašeného vápna. Poté vápno do kůže zašil a pohodil k místu, kde měl drak svoji sluj.

Nic netušící drak vápno i s kůží zhltl a pak vše zapil vodou z řeky. Vápno s vodou začalo vřít. Draka to nadouvalo tak, až prasknul.

Zajímavosti

  • Pivovar Starobrno použil symbol Draka v prezentaci produktů hned několikrát.
  • Poprvé se název Drak objevil u světlého piva 14, které se vařívalo třikrát do roka – na Velikonoce, při příležitosti Strojírenského veletrhu a na Vánoce.
  • Podruhé se názvem Drak pyšnil speciální tmavý ležák Drak 12, pivo s nádhernou vůní, tmavou barvou a plnou chutí s vyváženou hořkostí.  
  • Do třetice pivovar v devadesátých letech nabídl trochu jiného Draka, a to v podobě červeného a černého bylinného speciálu.
  • Současný nepasterizovaný extra chmelený světlý ležák Starobrno Drak se vaří dodnes nepřetržitě od roku 2014. O chuti ležáku rozhodovali sami štamgasti, kteří ve 200 starobrněnských hospodách ze čtyř variant ležáků nakonec vybrali extra chmelenou.

SENZORICKÝ PROFIL

profil

SPECIFIKACE

Drak je nepasterizované světlé výčepní pivo vařené na dva rmuty, spodně kvašené a charakteristické svěží, jemně hořkou chutí se středním řízem. Navazuje na tradici světlých výčepních piv vařených na Starém Brně od nepaměti.

 
Druh 4x chmelený, poslední chmelení zastudena
Obsah alkoholu 5,0 % obj.
Hořkost 28,5 EBU
Barva 13,5 EBC - čirá světle zlatá
Vůně jemně pikantní a velmi příjemná chmelová vůně
Chuť plná, bohatý sladový vjem s příjemným hořkým dozníváním a vyváženým řízem
Starobrno

Zdarec, už ti bylo 18?

ano, bylo
ne, nebylo
Bohužel, k návštěvě těchto stránek musíte mít věk, který odpovídá zákonné věkové hranici pro konzumaci alkoholu.